Kiedy dziecko marzy o zwierzaku

pies

Adoptowanie lub zakup zwierzątka, o które dziecko prosi od dłuższego czasu to poważna decyzja. Przede wszystkim, zwierzę to obowiązki na lata. Co więcej, trzeba mieć na uwadze, że „zwierzę dla dziecka” nigdy nie będzie jedynie dziecka – dorośli muszą zawsze liczyć się z koniecznością przejęcia opieki nad zwierzakiem. Nie można też podchodzić do przygarnięcia zwierzęcia jak do „szkoły odpowiedzialności”. Dziecko powinno mieć już pojęcie o odpowiedzialności i obowiązkach, zanim pojawi się zwierzak. Opieka nad nim będzie dalszym ciągiem nauki wyrozumiałości, empatii, odpowiedzialności.

Kot i pies – absorbująca opieka

Pies to niezwykle inteligentne zwierzę, które wymaga dużo pracy. Trzeba nauczyć go wielu rzeczy i poświęcić mu czas, a później przez całe jego kilkunastoletnie życie wychodzić z nim na 3-4 spacery dziennie, sprzątać odchody, pilnować pór karmienia, bawić się. Podobnie absorbujący jest kot – nie wymaga może tylu spacerów, ale również trzeba go wychować, bawić się z nim, zapewnić mu zajęcie. Koty mogą także wykazywać mniej tolerancji na dziecięce wybryki, jak ciągnięcie za uszy czy nadmierne nakłanianie do zabawy. Warto jednak pamiętać, że to rodzice powinni nauczyć dziecko, że takich rzeczy się nie robi – nie można wymagać od zwierzęcia, że będzie to tolerowało i spokojnie znosiło.

Akwarium z rybami

Akwarium nie jest zwykle szczytem dziecięcych marzeń. Z rybkami nie ma kontaktu – można je tylko obserwować, za to opieka nad nimi jest pracochłonna. Przede wszystkim, trzeba mieć miejsce na duże akwarium (absolutnie nie kulę czy malutki pojemnik!), pieniądze na filtry, karmy, regularnie zmieniać wodę. Rybki nie wywołują za to alergii, więc mogą stać się hobby spokojnego, uczulonego na sierść dziecka.

Świnki morskie i króliki

Świnki morskie nie powinny żyć w pojedynkę. Potrzebują też dużego, dobrze zorganizowanego akwarium lub klatki. Są za to zwierzakami bardzo spokojnymi, nieagresywnymi, czystymi. Jak wszystkie zwierzaki, potrzebują troski i znajomości ich potrzeb. Za to króliki wymagają częstszego sprzątania klatki, a niezadowolone z kontaktu fizycznego zwykle gryzą. Mogą też gryźć pewne przedmioty w domu.

Szczury, myszy, chomiki

Gryzonie i chomiki uchodzą za mało wymagające. Nic bardziej mylnego – potrzebują czegoś więcej, niż malutkie akwarium z podłożem. Są bardzo inteligentne, potrzebują zajęcia i mogą reagować agresją na zbyt mocne pieszczoty. Chomiki prowadzą nocny tryb życia i wbrew powszechnym sądom, należy trzymać je w dużych terrariach, pojedynczo. Wszystkie gryzonie wymagają czyszczenia klatek i terrariów dość często, mogą też wydzielać mocne zapachy.