Dlaczego koty tak dużo śpią?

To pytanie dotyczy nie tylko kotów domowych, ale także wszystkich ssaków z rodziny kotowatych – także wielkich, dzikich kotów. I właśnie w trybie życia należy szukać na nie odpowiedzi. Dorosły kot przesypia 12 – 16 godzin dziennie. Kocięta i stare osobniki potrzebują więcej wypoczynku. Koci sen jest jednak czujny – zwierzę łatwo się budzi i od razu przechodzi do stanu pełnej aktywności. A czy wiecie, że kot może także śnić?

Lekka drzemka przeplata się z głębokim snem z marzeniami sennymi. W naturalnym środowisku wczesny ranek i wczesny wieczór to czas polowania – a więc i wzmożonej aktywności. To właśnie wtedy najintensywniej żerują zwierzęta roślinożerne i ptaki. Najłatwiej wtedy o zdobycz. Dzikie zwierzęta – a więc i koty – muszą polować, aby zdobyć pożywienie. Polowanie wymaga wiele wysiłku – pamiętajmy, że wielkie koty, jak lew czy pantera polują na duże zwierzęta, które zdają sobie sprawę z niebezpieczeństwa i drogo sprzedają życie. Zmęczenie po pościgu i walce w połączeniu z pełnym żołądkiem wymaga wypoczynku i naładowania energii przed kolejnym okresem aktywności.

Kot domowy na ogół nie musi polować – co za tym idzie dostaje  jeść w domu. Jednakże naturalny rytm czuwania i aktywności ma zapisany w genach. Większość kotów domowych wyładowuje energię w zabawie, a te żyjące na wsi czy na terenach podmiejskich i wypuszczane do ogrodu polują „dla sportu” na ptaki i myszy. Kot – jak każdy ssak – potrzebuje więcej snu w dwu okresach swego życia: jako kociak i jako staruszek.

Kociemu „niemowlęciu” sen pomaga rosnąć i nabierać sił; staruszek – potrzebuje więcej odpoczynku dla zregenerowania sił. Jednak zawsze sen służy regeneracji sił i gromadzeniu potrzebnej energii. Natura wie, co robi. Podsumowując kocięta i stare osobniki potrzebują więcej wypoczynku. Koci sen jest jednak czujny – zwierzę łatwo się budzi i od razu przechodzi do stanu pełnej aktywności. A czy wiecie, że kot może także śnić? Lekka drzemka przeplata się z głębokim snem z marzeniami sennymi. W naturalnym środowisku wczesny ranek i wczesny wieczór to czas polowania – a więc i wzmożonej aktywności.