Jak pomagać bezpańskim kotom?

Jest wiele bezdomnych zwierząt. Musimy pamiętać, iż  nie tylko koty, oczekują naszej pomocy. Wiele osób zamyka swoje  szczelnie okna do  piwnic, przez co różne koty nie mają schronienia. Z drugiej zaś strony powoduje prowadzi to, że w tych pomieszczeniach pojawiają się częściej szczury oraz myszy, które właśnie koty mogą wytępić. Zamiast  utrudniać bezpańskim czworonogom  życie, wspomóżmy je. Najważniejsze ze wszystkiego jest  karmienie zwierząt, które to zazwyczaj szukają resztek jakiegoś  jedzenia w śmietnikach.

Nie zawsze jednak  jest to łatwe, bo co raz najczęściej wyrzucamy śmieci w bardzo zamkniętych workach foliowych.  Jeśli  zdecydujemy się na karmienie  bezpańskich  kotów, które kręcą się w pobliżu naszego domu, ważne jest, by  robić  to regularnie. Dlatego że zwierzęta  przyzwyczają się do swojego  żywiciela i dlatego będą przychodziły w określone miejsce. Stajemy się   wtedy  jedynymi opiekunami tych samotnych i  biednych sierściuchów.  Musimy pamiętać, iż  koty muszą  być karmione codziennie, najlepiej o określonej  porze. Najlepiej gdy by odbywało się w porze   wieczornej , bo jest wtedy cicho. Miski należy dojść regularnie oczyszczać z resztek a także myć.

Nie muszą to wcale  być zaraz jakieś specjalne miski ze sklepów  zoologicznych. Wystarczą jakieś plastikowe pojemniki, jak na przykład po lodach, styropianowe tacki po mięsie albo pudełka po margarynie. Czym należy karmić bezpańskie koty. Musimy pamiętać aby jedzenie było świeże oraz  najlepiej przeznaczone dla zwierząt. Wskazane tu będą  suche karmy oraz specjalne puszki mięsne dla wszystkich  kotów. Możemy też podać kotu podroby i  mięso drobiowe, wieprzowe lub  wołowe. Aby posiłki  były różne, a również trochę zaoszczędzić, możemy właśnie  te produkty wymieszać z  wcześniej gotowanym ryżem albo drobnym makaronem.

Oprócz tego pamiętajmy zawsze  o podawaniu mleka, szczególnie jeżeli chodzi o młode koty  oraz wody. Warto zawsze pomyśleć o jakimś bezpiecznym schronieniu dla naszych podopiecznych. Możemy spróbować samodzielnie wykonać jakąś budkę ze styropianu, kartonu czy  słomy, w której właśnie koty będą mogły spać. Taki „domek” najlepiej gdy jest ulokować w zacisznym miejscu, właśnie gdzie te zwierzęta nie będą w jakikolwiek  sposób narażone  na opady deszczu czy  intruzów. Można czasem nawet pomyśleć o kuwecie, która będzie  wypełniona piaskiem albo  żwirem, ale należy  też wziąć pod naszą uwagę, iż  jej czyszczenie będzie  dla nas dodatkowym obowiązkiem.