Zapalenie pęcherza moczowego u psów

Rozpoznanie zapalenia pęcherza moczowego u psa zależy od obserwacji i  zainteresowania ze strony właściciela.  Wiele przy właśnie takich dolegliwościach psów,  zależy tylko od opiekuna czworonoga, który musi  zaobserwować czy zwierzę  to załatwia swoje potrzeby  czasem zbyt często. Jeśli tak, to powinien  to być pierwszy sygnał dla posiadacza psa , że jego zwierze,  może mieć problemy z jakąś  chorobową.  Oddawanie moczu w  małych ilościach albo  niemożliwość załatwienia się,  to właśnie inne z wielu  niepokojących sygnałów.

To ostatnie, może doprowadzić nawet do gromadzenia się moczu w pęcherzu zwierzęcia, którego ściany mogą czasem nie wytrzymać obciążenia i też  pęknąć. Innym zaś zadaniem opiekuna chorego psa jest sprawdzenie jego moczu, aby na pewno  nie ma innego  koloru niż zazwyczaj. Chodzi tu najczęściej o krwiomocz, czyli jest to  obecność krwi w moczu. Przyczyn jakie  są związane z zapaleniem pęcherza u psów,  może być dość dużo, jak na przykład bakterie, do których zalicza się  paciorkowce, Proteus i Enterobacter, gronkowce oraz bakterie z grupy E.Coli. Następnie pasożyty, które spotykane są  rzadziej niż bakterie czy  też grzyby, znajdujące się one w moczu w postaci jaj pasożytów Dioctophyma renale oraz  nicieni z rodzaju Capillaria. 

A na końcu grzyby, które  najczęściej przyczyniają się   długiego  leczenie psa antybiotykami. Istnieją również takie czynniki psa, które mogą  predysponować go do okresowego zapalenie dróg moczowych. Po za podeszłym  wiekiem zwierzaka albo powikłań po urazach mechanicznych to: nowotwory pęcherza moczowego, zapalenia pochwy i macicy, kamice pęcherza moczowego oraz jatrogenne zapalenie pęcherza moczowego, choroby prostaty, a także zapalenie nerek i zaburzenia hormonalne, Aby prawidłowo i dokładnie zdiagnozować oraz podjąć leczenie pacjenta,  należy wykonać najpierw  laboratoryjne badanie moczu psa, jak  badanie osadu moczu oraz badanie bakteriologiczne, do którego właśnie  mocz powinno się pobrać przez cystocentezę czyli jest to  nakłucie pęcherza moczowego. W celu wyeliminowania innych  szkodowych chorób ogólnoustrojowych,  można także zlecić badanie USG nerek a także  pęcherza moczowego psa.