Niedoczynność tarczycy u zwierząt

Niedoczynność tarczycy u zwierząt,  jest jedną z najczęstszych endokrynopatii- chorób związanych z wydzielaniem hormonów u psów. Bardzo często objawy  choroby są początkowo bagatelizowane, uważa się  że pies jest już stary oraz że "po prostu tak ma". Objawy rozwijają się powoli, co z pewnością usypia naszą czujność. Niedoczynność tarczycy  objawia się różnie u każdego  z psów,  dlatego łatwo jest pominąć tarczycę jako główne  źródło problemu.

Objawy tej  choroby obejmują  zachowanie psa, jego  wygląd skóry a także okrywy włosowej, pracę serca i sposób poruszania się psa. W trakcie już choroby,  objawy rozwijają się stopniowo, mogą występować jako jednostka albo  jako zespół różnych objawów. Objawy skórne niedoczynności tarczycy, są  często mylone z innymi chorobami. Potwierdzenie niedoczynności tarczycy podczas badań laboratoryjnych,  czasami nastręcza wiele problemów. Po za badaniem  badania ogólnego moczu, przeprowadza się także morfologię krwi i biochemię.

Natomiast podstawowym parametrem potrzebnym do diagnostyki jest hormon T4  czyli tyroksyna. Wyznacza się ją  tylko w wyspecjalizowanym laboratorium z pobranej krwi od podejrzanego pacjenta. Niestety poziom tych hormonów tarczycy,  jest  zdecydowanie bardziej   wrażliwy na inne  choroby ogólnoustrojowe. Mówi się  zatem, że jest to  zespół eutyreozy chorobowej, czyli  jest to zmniejszenie  poziomu tarczycy hormonów z prawidłową czynnością gruczołu. Kuracja polega wtedy na leczeniu choroby podstawowej a wyniki hormonów w krótkim czasie wracają do normy. Dodatkowymi badaniami które są potrzebne  do postawienia diagnozy,  mogą okazać się  tylko fT4 czyli wolna tyroksyna oraz  TSH  jest to tyreotropina.

Leczenie tej choroby polega na doborze odpowiedniej  dawki  lewo tyroksyny, czyli  syntetycznego hormonu tarczycy, która jest dostosowana indywidualnie do każdego pacjenta , tylko na podstawie badań laboratoryjnych. Należy także pamiętać o  zwalczaniu wszelkich infekcji oraz  chorób wynikających z  niedoczynność tarczycy. Pierwsze efekty poprawy  jest już widoczne, po około  tygodniu podawania leków, lecz  na pełny sukces należy  poczekać  aż do koło szóstego do ósmego tygodnia.  Wtedy to,  objawy skórne  tej choroby zanikają , a  nasz pupil  znowu wyglądać oraz  zachowywać się jak dawniej.