Mastocytoma skóry u psa

Mastocytoma jest to jeden, z częstszych nowotworów skóry u psów, powstaje on w wyniku błędnie dzielących się komórek tucznych. Komórki te znajdują się w tkance łącznej między innymi naczyń oraz nerwów, zwłaszcza tych, które są bardzo blisko powierzchni zewnętrznych, jak na przykład skóry, nosa czy jamy ustnej). Ich podstawowe funkcje, maja za zadanie obejmować ochronę przed pasożytami, powstawanie nowych naczyń krwionośnych oraz naprawy tkanek. Objawy tej choroby są zależne od stadium choroby. Wyróżnia się cztery stadia, pierwsze charakteryzuje się pojedynczą i bez żadnych przerzutów nowotworowych zmianą.

Drugie stadium, jest to pojedyncza zmiana z przerzutami do węzłów chłonnych oraz ich okolic. Stadium trzecie charakteryzuje się wieloma zmianami nowotworowymi jak skóry lub pojedynczy guz o dojść dużej masie, który podskórnie się rozprzestrzenia .Czwarte i ostatnie wyróżnia się obecnością zmian z obecnymi przerzutami już do narządu albo ogólnym rozprzestrzenianiem się już zmienionych komórek tucznych, w tym także do krwiobiegu. Układowa mastocytoma, jednak rzadko jest spotykana, jest to złośliwy nowotwór układu krwiotwórczego. Objawy się on niespecyficznie, można zaobserwować niedokrwistość, apatię oraz utratę masy ciała. W badaniu USG zazwyczaj są widoczne zmiany na wątrobie i śledzionie. Rasy predysponowane to między innymi bokser, berneński pies pasterski, buldog angielski a także labrador, sztucery, cocker spaniel. Najczęściej chorują psy w średnim wieku albo starsze.

Diagnozę taką, można postawić poprzez wykonanie biopsji cienko igłowej guza albo zmiany skórnej. Zaleca się także, przeprowadzanie szczegółowego badania klinicznego. Zalecane jest także wykonanie badań krwi, jak morfologii oraz biochemii czy też badania ultrasonograficznego jamy brzusznej oraz zdjęcia rentgenowskiego klatki piersiowej. Metoda leczenia tej choroby, podejmowana jest jedynie w oparciu o stadium choroby. Ważne jest by wszystkie guzy, które są umiejscowione w skórze oraz tkance podskórnej zostały chirurgicznie usunięte.

Po ich usunięciu musimy koniecznie zbadać zmiany- czyli badanie histopatologiczne, w celu potwierdzenia diagnozy oraz określenia stopnia złośliwości a także marginesu wycięcia zmiany. W przypadku mastocytomy stadium drugiego, trzeciego i czwartego, chirurgiczne usunięcie guza musi być wsparte terapią dodatkową, która ma na celu ograniczenie choroby przerzutowej czyli stosuje się chemioterapia, radioterapia, terapia celowa. Większość zdiagnozowanych już guzów komórek tucznych u psów, bardzo dobrze reaguje na chirurgiczne usunięcie. Zalecane jest dlatego usuwanie niepokojących nas zmian we wczesnym ich stadium rozwojowym.