Jak widzą koty, jak widzą psy?

Wzrok jest jednym z podstawowych zmysłów, bez niego nasze życie staje się bardzo trudne. Dla zwierząt wzrok jest równie ważny, choć widzą one inaczej niż ludzie. W przeciwieństwie do ludzi niektóre zwierzęta domowe takie jak kot czy pies, posiadają na dnie oka tzw. makatę – specjalną błonę odblaskową, zwiększającą wrażliwość na światło – oko kota jest około 130 razy bardziej wrażliwe od ludzkiego. Kot ma również pionową źrenicę, która ma dużą zdolność rozszerzania się, a to z kolei ułatwia widzenie w nocy.

Wszystkie zwierzęta lepiej odróżniają obiekty ruchome od nieruchomych. Jest to jednym z powodów większego zainteresowania zabawkami będącymi w ruchu. Dodatkowo „uciekająca” piłka czy sztuczna myszka wyzwala w zwierzęciu instynkt łowiecki. Trochę podobnie jest podczas oglądania telewizji. Pies czy kot nie jest (jak się nam może wydawać) zainteresowany fabułą – zwierzę widzi na ekranie tylko migające światło, które przyciąga jego uwagę. Wynika to stąd, że oko zwierzęce wykrywa błyski o częstotliwości 70 – 80 Hz.

 Również pole widzenia ma wpływ na zdolność postrzegania otoczenia. Pole widzenia u ludzi wynosi około 180°, u kotów 200°, a u psów nawet do 250° ale już u koni jest to 350°. Wbrew istniejących opinii, większość zwierząt domowych rozróżnia kolory, choć w mniejszym stopniu, niż ludzie. Chodzi o tzw. czopki znajdujące się w siatkówce. Człowiek posiada czopki zielone, czerwone i niebieskie, odpowiadające za rozróżnianie kolorów z danego zakresu. Psy nie mają czopków zielonych, a więc nie rozróżniają zielonego od czerwonego. A czy wiecie, że psy mogą być krótko – lub dalekowidzami?

Niektóre rasy, jak owczarki niemieckie czy golden retrievery mają większe predyspozycje do krótkowzroczności. Psy lepiej widzą w słabszym oświetleniu niż w silnym. Odmienny sposób i siła widzenia pomagają zwierzętom w polowaniu i umożliwiają im życie w środowisku niedostępnym dla człowieka. Podsumowując kot ma również pionową źrenicę, która ma dużą zdolność rozszerzania się, a to z kolei ułatwia widzenie w nocy. Wszystkie zwierzęta lepiej odróżniają obiekty ruchome od nieruchomych. Jest to jednym z powodów większego zainteresowania zabawkami będącymi w ruchu. Dodatkowo „uciekająca” piłka czy sztuczna myszka wyzwala w zwierzęciu instynkt łowiecki.