Dlaczego koty nas ugniatają ?

Posiadacze kotów czyli właściciele kotów często spotyka się z takim dojść dziwnym zachowaniem kota, które może nam przypominać  ugniatanie albo  formowanie ciasta. Okazuje się jednak, iż właśnie  taki odruch nasze koty nabywają już w momencie swojego dzieciństwa a opiekunowie ich powinni widzieć,  co to takiego  jest to ugniatanie łapkami. Ugniatanie ma już swoje początki  już od początkowego  okresu  życia wszystkich małych kociąt. Nowo narodzone czworonogi właśnie w ten sposób jako pierwsze ugniatały sutek swoich matek,  co wpływało  na gruczoły mlekowe i  stawały się wtedy  pobudzone do pracy oraz  produkowały codzienną porcję pysznego mleka dla małych kociaków.

Niektórzy fachowcy  nazywają to mlecznym krokiem. Jeśli kot, który jest akurat na naszych  kolanach czy też w swoim legowisku zaczyna on  ugniatać oraz pomrukiwać, możemy być wtedy pewni, iż  jest to pierwsza oznaką jego zadowolenia a także jego poczucia bezpieczeństwa. W przypadku ciągłego  ugniatania swoich  opiekunów, może to  świadczyć  także o kociej miłości do swojego właściciela. Wielu z opiekunów nie bardzo jednak, to się  im  podoba, gdy zwierzę ugniata  ich kolana, podczas którego właśnie koty mają w  swoim zwyczaju wyciągać pazurki  a także  wbijać się w nogi swojego  właściciela. Koty jednak naprawdę nie chcą nam w żaden sposób zrobić krzywdy.

Jest to odruch naturalny, za który nie powinno się winić swojego  zwierzaka za takie  nie inne  zachowanie.  Sposobem, by ugniatanie a także  wbijanie pazurkami, było znacznie mniej bolesne, należy, dlatego regularnie obcinać naszym kotom pazury. Dzięki czemu opiekun, będzie pewny, iż jego kot nie zrobi mu żadnej krzywdy. Innym zaś rozwiązaniem jest natomiast  pokazanie kotu, iż zbyt częste jego wylegiwanie się oraz  ugniatanie na naszych nogach, jest bardzo mało komfortowe dla nas. Wówczas,gdy  w momencie kot chce rozpocząć swój  „rytuał ” świadomie zaczynamy wstawać i  zrzucając czworonoga z naszych kolan.

Po kilku takich właśnie  próbach kot nasz powinien przyjąć już do wiadomości, iż  „ugniatanie” kolan to nie jest to  zajęcie zbyt przyjemne dla właściciela. Warto jednak wiedzieć o niektórych zachowaniach naszego pupila, ponieważ nie raz błędnie, się może nam  wydawać, iż nasze koty robią coś celowo oraz na złość opiekunom. Często jednak  jest to błędem, a wiele zachowań  ze strony zwierzaka jest oznaką sympatii w nasza stronę.